شماره مطلب: 15739
یادداشت؛

فضای مجازی ،عاملی موثر در فرهنگ پذیری نوجوانان وجوانان

فضای مجازی ،عاملی موثر در فرهنگ پذیری ،انتقال ارزش ها ، هنجارها و پرکردن اوقات فراغت برای نوجوانان و جوانان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان اردبیل، 

فضای مجازی امروزه نقش واثرات زیادی درزندگی ما انسان ها،خصوصا دانش آموزان پسر و دختر متوسطه دوم دارد و نمی توان این راحذف یا انکارکرد.

در تحقیقی که بر اساس مطالعات میدانی ،تکمیل پرسشنامه از دانش آموزان ومصاحبه با دبیران شهر هشتجین  به مطالعه وبررسی فرصت ها وچالش های فضای مجازی در نظام تعلیم وتربیت بعمل آمد مشخص شد ، 3/ 42درصد دانش آموزان آشنایی زیاد و 34درصد آشنایی خیلی زیا دبا  فضای مجازی دارند.

 58درصد از  پاسخ دهندگان به پرسشنامه های طراحی شده  دلیل استفاده خویش را کم هزینه بودن ،دسترسی آسان وسریع می دانند و روزانه وقت زیادی را پای مطالب شبکه های اجتماعی  مختلف سپری می کنند.

75درصد از پاسخ دهندگان معقتد بودند که محتوا ومطالب فضای مجازی موجود با اعتقادات و باورهای دینی ما و موارد تربیتی رابطه مثبت ندارد، واین یک تهدید است.

تلگرام بیشترین کاربران را به خود جذب کرده است و به دلیل این که دانش آموزان ساعت های زیادی درفضای مجازی وانواع شبکه های اجتماعی سپری می کنند و در نتیجه ای آن  از وقت مطالعه آموزشگاهی و تربیتی کاسته می شود .

باتوجه به مطالعات انجام شده می توان چنین نتیجه گرفت که فضای مجازی ،عاملی موثر در فرهنگ پذیری ،انتقال ارزش ها ، هنجارها و پرکردن اوقات فراغت برای نوجوانان وجوانان است .

فضای مجازی فرصت طلایی تعاملات خانوادگی را ازاعضای خانواده می گیرد و فضای خانواده رابه سوی فرد گرایی پیش می برد.

اینترنت ،درعین جذابیت،درصورتی که استفاده ازآن بدون ملاحظات و برنامه باشد،آسیب های روانی ،اخلاقی و عصبی رابرای کاربران به دنبال خواهد داشت.

درعین حال می توان از اینترنت به عنوان وسیله ای برای آموزش های راه دور،بازماندگان ازتحصیل استفاده کرد، و به دلیل کیفیت برتر فن آورانه و جذاببیت های تصویری ،عامل موثری در انتقا ل ارزش ها،هنجارها و فرهنگ غربی است، که باید با آن رقابت کرد. رسانه های این چنینی قدرت انتخاب ،تحلیل وتفکررا ازبیننده ها، به ویژه کودکان و نوجوانان را می گیرد.

به هر میزان که دچار کم کاری شویم وحضور پررنگ درفضای مجازی راجدی نگیریم و با تعلل و غیبت در صحنه ها و زمینه ها حضور داشته باشیم، مطمئنا صدمه های  جبران ناپذیری درآینده در زمینه ارتباطات و تبادل اطلاعات در جهان و آموزش و تربیت اسلامی خواهیم داشت ،و این فرصت بسیار ارزشمند با بی توجهی ما،تبدیل به تهدید خواهد شد.

شایسته است دراین فضای چالش برانگیز با هدف تبدیل تهدید به فرصت قدم برداریم و یا برای کاهش تهدیدها درمقابل فرصت ها ،بسیار زیرکانه و مسئو لانه به بهره گیری از تمام توان و ظرفیت سخت افزاری و نرم افزاری دراین حوزه ،وارد عرصه تولید و انتقال مفاهیم،محتوا و اطلاعات شویم .

ازسوی دیگر،باید فرهنگ سازی را در رآس برنامه های آموزشی خود قرار داده و فرهنگ صحیح استفاده از امکانات فضای مجازی را به دانش آموزان وکاربران آموزش داد.

منوچهرآقایی

مقالات

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.