شماره مطلب: 16507

بصیرت کلید واژه 9دی

اگر برای حماسه 9 دی یک ابزارمادی یا معنوی بیان کنیم که عامل خلق چنین حماسه ای باشد هیچ چیزجز بصیرت نمیتوان عامل خلق چنین حماسه ای باشد.

اگر بخواهیم برای حماسه 9 دی یک ابزارمادی یا معنوی بیان کنیم که عامل خلق چنین حماسه ای باشد به نظرم هیچ چیز جز بصیرت نمیتواندعامل خلق چنین حماسه ای باشد.حماسه ای که با اعلام حضور وپشتیبانی ازانقلاب ورهبری شکل گرفت و خواب وریای بدخواهان این نظام رابهکابوس تغییر داد و بازهم به این نتیجه رسیدند که به فرمایش مقام معظم رهبری هنوز ملت ایران را نشناخته اند.  

بصیرت چیست؟

بصيرت به تعبير اميرمؤمنان، يعني مشاهده درست و دقيق حوادث، تفکر و تدبر در آنها و سنجيدن مسائل و حوادث. رهبر فرزانه انقلاب در توضيح دقيق بصيرت مي فرمايد : «بصيرت را در دو سطح ميتوانيم تعريف كنيم. يك سطح، سطح اصولى و لايه‌ى زيرين بصيرت است. انسان در انتخاب جهان‌بينى و فهم اساسى مفاهيم توحيدى، با نگاه توحيدى به جهان طبيعت، يك بصيرتى پيدا ميكند. ... اين، پايه‌ى اساسى معرفت است؛ پايه‌ى اساسى بصيرت است. اين بصيرت خيلى چيز لازمى است؛ اين را بايد ما در خودمان تأمين كنيم. بصيرت در حقيقت زمينه‌ى همه‌ى تلاشها و مبارزات انسانى در جامعه است. اين يك سطح بصيرت. بجز اين سطح وسيع بصيرت و لايه‌ى عميق بصيرت، در حوادث گوناگون هم ممكن است بصيرت و بى‌بصيرتى عارض انسان شود. انسان بايد بصيرت پيدا كند. اين بصيرت به چه معناست؟ يعنى چه بصيرت پيدا كند؟ چه جورى ميشود اين بصيرت را پيدا كرد؟ اين بصيرتى كه در حوادث لازم است و در روايات و در كلمات اميرالمؤمنين هم روى آن تكيه و تأكيد شده، به معناى اين است كه انسان در حوادثى كه پيرامون او ميگذرد و در حوادثى كه پيش روى اوست و به او ارتباط پيدا ميكند، تدبر كند؛ سعى كند از حوادث به شكل عاميانه و سطحى عبور نكند؛ به تعبير اميرالمؤمنين، اعتبار كند: «رحم اللَّه امرء تفكّر فاعتبر»؛فكر كند و بر اساس اين فكر، اعتبار كند. يعنى با تدبر مسائل را بسنجد - «و اعتبر فأبصر» - با اين سنجش، بصيرت پيدا كند. حوادث را درست نگاه كردن، درست سنجيدن، در آنها تدبر كردن، در انسان بصيرت ايجاد ميكند؛ يعنى بينائى ايجاد ميكند و انسان چشمش به حقيقت باز ميشود. اميرالمؤمنين (عليه الصّلاة و السّلام) در جاى ديگر ميفرمايد: «فانّما البصير من سمع فتفكّر و نظر فأبصر» ...» (سخنان مقام معظم رهبري در جمع دانشجويان استان قم 1389)

 

9 دی نقطه عطفی درتاریخ انقلاب اسلامی

به عقیده کارشناسان داخلی وخارجی مسائل سیاسی، 9 دی یک نقطه عطفی درتاریخ نظام جمهوری اسلامی می باشد که هچون 22 بهمن و13 آبان یک روز به وسعت تاریخ است و روزی که حق وباطل مثل همیشه در تقابل هم در آمده بودند ولی این  بار پای تزویر نیز در میان بود و اینجاست که به بصیرت نیازاست تا بتوان حق وباطل را تشخیص داد و دردام تزویرنیفتاد و مردم اگاه ایرن اسلامی در9 دی نشان دادند که اهل کوفه نیستند وبا آگاهی وهوشیاری به موقع درصحنه حاضر شده و بساط فتنه را برچیدند.

یک حضوربدون دعوت و فراخوان

ملت ایران بارها ثابت کردند که اگرروزی نیاز به حضوردرصحنه برای دفاع ازانقلاب واسلام وجودداشته باشد بدون فراخوان حاضر می شده  و از انقلاب خود دفاع می کنند. خود دشمن نیز به این حضور اعتراف وآن رابی سابقه عنوان کرد.وقتى حرکت خدائى شد، براى خدا شد، اخلاص در کار بود، خداى متعال اینجور دفاع میکند. لذا میفرماید: «انّ اللَّه یدافع عن الّذین امنوا». این را دشمنان نظام اسلامى نمیفهمند، تا امروز هم نفهمیدند؛ لذا تهدید میکنند، حرف میزنند، روشهاى گوناگون را به کار میگیرند ولی غافل از این هستند که حق همیشه پیروز  است.

مقالات

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.