شماره مطلب: 17503

معلم قلب تپنده انقلاب

معلمان به عنوان قشر فرهیخته و صاحب آگاهی و کمال از منزلت خاص اجتماعی برخوردار بودند و حضور آنان در عرصه مبارزه با دولت در دو سال پایانی سلطنت پهلوی، هم زمینه ساز شرکت دیگر اقشار جامعه گردید.

انقلاب در مفهوم سیاسی - اجتماعی آن کنشی جمعی در برابر وضعیت موجود و نوعی مجاهدت عمومی برای نیل به وضعیت مطلوب است. گستردگی و دامنه نفوذ انقلاب نیز به ایدئولوژی آن بستگی دارد که توسط رهبران طراحی وتعریف و توضیح داده می شود. در انقلاب اسلامی ایران این مسئولیت خطیر بر عهده ی امام خمینی بود که با احیای برخی نماد ها و مفاهیم دینی اقشار مختلف جامعه ایران را برای احیای عزّت و عظمت اسلام و بازگرداندن خود باوری و استدلال فکری - سیاسی به یاری فرخواند. با همت برخی فرهیختگان اندیشه ساز و نخبگان تدبیر پرداز، عظم انقلابی امام در میان گروههای مختلف اجتماعی طرفداران و هواخواهانی یافت و افرادی از اقشار گوناگون جامعهبه ندای حق طلبی وی لبیک گفته و به صحنه مبارزه با رژیم پهلوی روی آوردند.

در این میان استقبال معلمان و محصلان از بیانات روشنفکرانه امام خمینی جلوه و شکوه دیگریداشت؛ زیرا معلمان به عنوان قشر فرهیخته و صاحب آگاهی و کمال از منزلت خاص اجتماعی برخوردار بودند و حضور آنان در عرصه مبارزه با دولت در دو سال پایانی سلطنت پهلوی، هم زمینه ساز شرکت دیگر اقشار جامعه گردید و هم به نوعی مشروطیت سیاسی حکمیت را خدشه دار نمود.

مقالات

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.